Ciekawostki

Ciekawostki

Różne ciekawe fakty...

Władysław Nawrocki s. Jana, po powrocie z niewoli (1921), napisał w Dęblinie wraz z por. Sznukiem, pismo do Marszałka Józefa Piłsudskiego, z prośbą o zwrócenie większej uwagi na polskich żołnierzy powracających z niewoli sowieckiej. Prosił w nim też o osobiste wstawiennictwo Marszałka, aby On sam podniósł morale żołnierzy, a do dowództwa zwrócił się z prośbą o interwencję w sprawie lepszego ich umundurowania i wyżywienia.

 

Pocztowiec Ludwik Danielak za własne pieniądze kupował wyposażenie dla harcerzy oraz

dokładał się znacząco do organizacji obozów harcerskich.

Jego harcerstwo było nastawione na szkolenie typowo obronne, co nie podobało się Niemcom, a nawet części mieszkańców Zdun.

Był także aktorem teatru pocztowego oraz wyśmienitym szachistą.

Do jego harcerskich wychowanków i współpracowników należeli np. Franciszek Jaskulski, Czesław Bardzik i Jan Matuszczyk (późniejsi żołnierze AK).

 

 

Kazimierz Nawrocki syn Marcina Nawrota żył ponad 93 lata (1778 – 1871).

Był powstańcem listopadowym i pierwszym  z rodziny, który przyjął nazwisko “Nawrocki”

 

 

Stanisław Nawrocki s. Michała był drugim, który powiadomił powstańców o wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Krotoszynie. Wyprzedził go brat -mały Feliks Nawrocki (8 lat), który wpadł pierwszy do Hotelu Bazar w Krotoszynie.

Jednak przez wzgląd, iż Stanisław był starszy (miał wtedy prawie 19 lat) oraz był członkiem TG Sokół, to on został zapamiętany przez powstańców.

Był kawalerem Krzyża Walecznych za wojnę w 1920 roku.

 

 

Powstaniec styczniowy Franciszek Nawrocki s. Kazimierza był najdłużej żyjącym przedstawicielem rodziny Nawrockich. Żył 95 lat.

Najdłużej żyjącą przedstawicielką całej rodziny była Helena Domagalska (s.Chrystiana), która żyła ponad 96 lat (zmarła w Pleszewie).

 

 

Stanisław Nawrocki s. Jana był aktorem Teatru Bazar Krotoszyński. Był też powstańcem wielkopolskim oraz uczestnikiem wojny 1920 roku z Rosją Sowiecką.

W swoim otoczeniu uważany był za bardzo szarmanckiego oficera i “bawidamka”.

 

 

Walenty Danielak był emisariuszem, skierowanym m. in. przez braci Lipskich i Bogdana Szembeka do działań patriotycznych i społecznych w rejonie Zdun i Krotoszyna. 

Był też Radnym Zdun oraz udzielał się w Komitecie Powiatowym ds. bezrobocia, gdzie współpracował z księciem Olgierdem Czartoryskim oraz burmistrzem Zdun Bernardem Szałem.

 

 

Marcin Nawrot zwany Wielkim, był ostatnim z Nawrotów. Był konfederatem barskim oraz powstańcem kościuszkowskim (służył pod ks. J. H. Dąbrowskim i por. Franciszkiem Budziszewskim).

W czasie powstania listopadowego z jego nazwiska korzystał syn Kazimierz Nawrocki (Stanisław Nawrot), a w powstaniu poznańskim 1848 i styczniowym Franciszek Nawrocki (Jakub Nawrot).

 
 

Obrona rzeki Auty w wojnie polsko rosyjskiej 1920 roku, realizowana przez kompanię dowodzoną przez ppor. Władysława Nawrockiego, była czynem heroicznym.

Kompania, świetnie dowodzona przez Nawrockiego (miał wcześniej trafić do szpitala z powodu choroby ale nie zgodził się na to, gdyż poległ dowódca tego oddziału) potrafiła przez dwa dni skutecznie powstrzymywać na odcinku około kilometra siły Tuchaczewskiego.

Kawaleria oraz piechota sowiecka nie mogła przedrzeć się przez doskonale broniony odcinek rzeki Auty. To spowodowało iż siły rosyjskie nie okrążyły VII wielkopolskiej Brygady Rezerwowej. Gdyby do tego doszło, Tuchaczewski prawdopodobnie byłby w Warszawie dwa dni wcześniej…

 

 

Stefan Nawrocki s. Michała był niezwykłym harcerzem. Najpierw był zastępowym w Krotoszynie (Hufiec Krotoszyn). Potem w Pleszewie jako harcerz Orli współorganizował harcerstwo w tym mieście. Następnie już samodzielnie tworzy podstawy harcerstwa w Miłosławiu. Był podharcmistrzem ZHP.

 

Edward Nawrocki s. Jana, był kupcem w Krotoszynie. W czasie okupacji, wysiedlony z rodziną do GG zamieszkał w Kępnie. Ratował wielokrotnie ludność Kępna przed okupantem. Po wojnie był prześladowany  przez UB. Zmarł w szpitalu na Oczki w Warszawie w 1951 roku.

Leave a Reply