Rawicz

Rawicz


Rawicz - piękne miasto na Wysoczyźnie Leszczyńskiej

Rawicz to nieduże miasto w południowej części Wielkopolski. Przed wojną słynęło ze Szkoły Kadetów, w której wykładowcą był między innymi kapitan Władysław Nawrocki. W szkole tej uczył się przyjaciel rodziny ówczesny sierżant Witold Drwota (w 2000 roku kapitan WP w st.  spocz.) 

Rawicz to miasto związane z wielką rodziną Nawrotów, którzy w czasie Konfederacji Barskiej przemieszczali sie z północy w rejony południowej Wielkopolski. Pewna część z wojskiem Rydzyńskiego. Warto wspomnieć, że duża liczba przedstawicieli rodziny zamieszkała w Konarzewie, a jej część także w Szalejewie.

Rawicz to dzisiaj miasto powiatowe, położone na Wysoczyźnie Leszczyńskiej, około 114 km na południowy zachód od Poznania i niedaleko Krotoszyna. W  dosyć powszechnej świadomości społeczeństwa, Rawicz kojarzy się z więzieniem, które funkcjonuje tutaj od 1819 r. w zaadaptowanym do tego celu dawnym Klasztorze Reformatów. 

Warto też wspomnieć, że z Rawicza pochodzi fenomenalna młociarka Anita Włodarczyk. Rekordzistka świata oraz wielokrotna mistrzyni świata i olimpijska.

Leave a Reply