Statystyki rodzinne

Statystyki rodzinne

Ciekawe liczby, daty i nie tylko...

Rodzina w pigułce…

STATYSTYKI RODZINNE

 

W obliczu upływającego czasu i średniej dziejowej 53% naszej rodziny stanowią kobiety, a 47% to mężczyźni. Wynika to z faktu, że na świat przychodzi nieco więcej kobiet niż mężczyzn. 

Mimo to niemal 80% bohaterów to mężczyźni. Dlaczego?  Są dwa powody. Po pierwsze, to oni dawnymi czasy szli na wojny (teraz może to ulec zmianie…), po drugie nie dostrzegano ważnej roli kobiet w dziejach.

Oto właśnie kobieta była podporą wychowania patriotycznego i religijnego. To ona dbała o dom i wychowywała w duchu wartości patriotycznych i religijnych dzieci, zapewniając Bohaterom spokój i czyste sumienie, a Polsce kontynuację walki o wolność i przetrwanie. To głównie one zajmowały się podstawową pracą organiczna w rozumieniu lokalnym.

Na razie w opisie znaleźć można 9 kobiet Patriotek z naszej rodziny, ale z pewnością liczba ta będzie się stopniowo zwiększała.

Oto inne statystyki wybrane (do 2002 roku):

Kupcy – 15

Żołnierze – 14

Duchowni (w tym zakonnice) – 11

Rzemieślnicy – 10

Nauczyciele – 9

Urzędnicy – 8

Ziemianie – 8

Księgowi – 6

Rolnicy (Koloniści) – 5

Dziennikarze – 3

Medycy – 2

Inni – 2

Można zatem śmiało powiedzieć, że rodzina nasza to rodzina kupców, żołnierzy, rzemieślników, duchownych i nauczycieli. Są też ziemianie i urzędnicy. Są dwie cechy które ich łączą: wielki patriotyzm oraz wiara.

O 14 z nich napisano artykuły. 19 opisano w Zdunowskim Portalu Historycznym.

Przodkowie wywalczyli 3 Krzyże Virtuti Militari i 2 Krzyże Walecznych, otrzymali 2 Złote Krzyże Zasługi, 3 srebrne Krzyże Zasługi i 1 brązowy oraz wiele innych odznaczeń.

Wielokrotnie otrzymywali w nagrodę białą broń.

W historii zapisało się także 3 nieletnich powstańców wielkopolskich: Stefan Nawrocki (harcerz) – 12 lat, Antoni Nawrocki 14 lat i najmłodszy Feliks Nawrocki – 7 lat.

Pięciu Bohaterów opisano w biogramach Wikipedii: mjr Władysław Nawrocki, powstaniec styczniowy Franciszek Nawrocki, emisariusz Walenty Danielak, podnaczelnik Jan Domagalski oraz pocztowiec Ludwik Danielak.

Dwóch z nich znalazło miejsce w innym projekcie czyli w Prepedii por. Stanisław Nawrocki s. Jana – oficer Flotylli Pińskiej oraz Ludwik Danielak.

W Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan CDEW uznanie dzieci znalazł pocztowiec Ludwik Danielak.

 

 

 

Leave a Reply