Antoni Nawrocki

Antoni Nawrocki

Regionalista - Patriota

ur. 1904 zm. 1983

Antoni Nawrocki – najmłodszy syn powstańca wielkopolskiego Jana Kantego Nawrockiego Michaliny z d. Poplewska.

Urodził się w 1904 roku w Krotoszynie. Pochodził z rodziny o bardzo silnych tradycjach patriotycznych opartych wartości chrzescijańskie. Jego wielkimi wzorcami byli dziadek Franciszek, ojciec Jan Kanty oraz bracia Leon, Władysław, Edward i Stanisław. Jego matką była Michalina z Poplewskich.
To młodszy brat kpt. Władysława Nawrockiego, kawalera Virtuti Militari, zamordowanego przez Rosjan (NKWD) w Katyniu, Leona, Stanisława oraz Edwarda.
 
Antoni od najmłodszych lat interesował się historią, a szczególnie historią regionalną. Był obok Feliksa i Stefana (bracia stryjeczni) jednym z najmłodszych uczestników powstania wielkopolskiego 1918/1919. Pełnił rolę łącznika i gońca. Około 1917 roku ukończył szkołę realną w Krotoszynie. Następnie uczęszczał do Gimnazjum.
Po wojnie przeniósł się do Tułowic, a później do Niemodlina, Pracował też w Wałbrzychu i w Opolu. Zmarł w 1984 roku w Niemodlinie. Miał dwie córki.
Po wojnie wielokrotnie odwiedzał rodzinę swojego kuzyna Feliksa Nawrockiego z Krotoszyna z którym się przyjaźnił.
 
Antoni Nawrocki najbardziej zapisał się w kronikach Krotoszyna i powiatu swoją działalnością na rzecz upamiętnienia obyczajów ludowych ziemi krotoszyńskiej. Napisał wiele książek o legendach i historii miasta Krotoszyn oraz regionu. Dla nas najcenniejsze są  jednak Jego relacje o rodzinie Nawrotów i Nawrockich od XIV do XX wieku.
 
Do najważniejszych jego pozycji książkowych zaliczyć trzeba:
 
*  “Potomek Banity”, Krotoszyn 1971;
*  “Echa z grodu Krota” – Krotoszyn 1967;
*  “Wspomnienia starego człowieka”, Krotoszyn 1969;
*  “Legendy ziemi krotoszyńskiej” – Krotoszyn 1965;
 

Rodzina Jana Kantego Nawrockiego – ul. Spichrzowa 11, Krotoszyn. Około 1909 roku. Antoni Nawrocki obok mamy Michaliny – pierwsza z lewej.

Antoni Nawrocki podczas pracy w swoim pokoju w Tułowicach – 1952 rok.

Antoni Nawrocki latem-1951 rok – z-rodziną przed tułowickim-pałacem.

Antoni Nawrocki -latem-1951 roku-z-córkami-w-tułowickim-parku.

Antoni Nawrocki w Zakładzie Przemysłu Ceramicznego w Wałbrzychu -1950 rok.

Leave a Reply