Zduny

Zduny

Zduny - opis

Miasto w Wielkopolsce Południowej w powiecie krotoszyńskim. Liczy około 5700 mieszkańców. Burmistrzem miasta jest Tomasz Chudy.

W 2017 roku Zduny obchodziły jubileusz 750 lecia lokacji miasta. Miasto Zduny historycznie zawsze bardzo było związane z Polską.

To tutaj (lub na terenie Gminy) działali lub urodzili się tacy patrioci i społecznicy jak: ks. Eugeniusz Kwiatkowski, Franciszek Jaskulski (oficer AK), pocztowiec Ludwik Danielak, emisariusz Walenty Danielak, Franciszek Nawrocki (powstaniec styczniowy Jakub Nawrot z Konarzewa), ks. Jóśkowiak, powstaniec wlkp. Karol Masłowski, Czesław Bardzik (oficer AK), Jan Matuszczak (oficer AK), harcerz Józef Podemski i wielu innych.

To miasto, w którym dużo uwagi poświęca się młodzieży, która jest bardzo usportowiona. Karate, tenis stołowy, kung fu, strzelectwo to tylko niektóre dziedziny sportu w których młodzież zdunowska liczy się nie tylko w regionie.

Doskonale rozwinięta jest tutaj kultura i tradycje sięgające początków powstania tego miasta. Tu działa jeden z najstarszych chórów w Polsce: chór HARMONIA. Miasto posiada własną Bibliotekę Publiczną oraz Muzealna Izbę Pamięci. Planuje się jej rozbudowę do rangi Muzeum Ziemi Zdunowskiej.

Do dzisiaj produkuje się w Zdunach kafle oraz organizuje pokazy ich produkcji.

Od co najmniej 2011 roku Zduny walczą o wybudowanie obwodnicy a w chwili obecnej remontuje się oraz buduje kanalizację miasta.

 

 

foto: Krzysztof Feliks Nawrocki

Leave a Reply