Ostrów Wielkopolski

Ostrów Wielkopolski

Piękne polskie miasto z tradycjami

Ostrów Wielkopolski to niewątpliwie po Krotoszynie i Zdunach kolejne miasto rodzinne. W końcu tu i w okolicy przez wiele lat działał i pracował Walenty Danielak (urodził sie w Bilczewie) ojciec Ludwika Danielaka, który w tym pięknym mieście się urodził oraz kształcił się. Obaj mieszkali i pracowali też wtedy w okolicznych miejscowościach jak Piaski (obecnie Ostrów), Karski czy Lewków, będacy miejscem chrztu Ludwika Danielaka. 

Z Ostrowa wywodzi się Bogdan Szembek oraz bracia Lipscy (pobliski Lewków). W Ostrowie Wielkopolskim od wielu lat mieszka i pracuje stryj Kazimierz Nawrocki, wieloletni prezes zarządu SUS Ostrów Wielkopolski, a obecnie rzecznik ostrowskiego Uniwersytetu III Wieku.

W Ostrowie Wielkopolskim członkinią i solistką chóru im Wiechowicza jest moja siostra Lucyna Nawrocka-Rajch. W Ostrowie Wielkopolskim, mającym republikańskie korzenie, można odnależć wiele pięknych miejsc jak np. Ośrodek Sportu i Rekreacji na Piaskach, dolina Ołoboka, Park Miejski, Rynek, liczne Kościoły i piękne skwery. 

To właśnie w Ostrowie pisze, tworzy piękne działa i mieszka Donata Dominik Stawicka, wspaniała pisarka, pielęgnująca polskie tradycje. Miastem kieruje Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek. Z miasta Ostrów Wielkopolski wywodzi się jeden z najbardziej aktywnych Senatorów Rzeczypospolitej – Łukasz Mikołajczyk (obecnie Wojewoda Wielkopolski).

Ostrów jest jednym z najbardziej usportowionych miejsc w Polsce. Szczególnie w takich dyscyplinach jak koszykówka, żużel, piłka nożna czy strzelectwo. Kiedyś Ostrów był potęgą szachową, nie tylko w regionie, ale w całej Polsce.

To miasto słynie przede wszystkim z produkcji towarowych wagonów kolejowych i kolejnictwa. To tutaj znajduje się przepiękny zabytkowy budynek Poczty Polskiej. W pobliżu Ostrowa znajduje się miejscowość Antonin, w której bywało wielu artystów i polityków jak Fryderyk Chopin, rodzina Czartoryskich, Prezydent RP Wojciechowski. 

W pobliżu dworca kolejowego znajduje się skwer Ostrowskich Hallerczyków, upamiętniających bohaterskich Hallerczyków pochodzących z Ostrowa Wielkopolskiego oraz słynny przyjazd do Ostrowa gen. Józefa Hallera, dowódcy Błękitnej Armii.

W Ostrowie Wielkopolskim (dzielnica Nowe Parcele) od 29 maja 2019 roku znajduje się ulica powstańca poznańskiego i styczniowego Franciszka Nawrockiego, pochodzącego z niedalekiego Konarzewa.

To w tym mieście 21 sierpnia 1983 roku poznałem moją przyszłą żonę Beatę…I jak tu nie kochać Ostrowa Wielkopolskiego?

Leave a Reply