Emisariusz i społecznik

Emisariusz

Projekt “Emisariusz” – Walenty Danielak, realizowany był w latach 2009 – 2017. Wykonano w ramach projektu 3 biogramy, 2 artykuły oraz przeprowadzono kwerendy archiwalne dotyczące rodziny Danielaków z Bilczewa, Zdun i Ostrowa Wielkopolskiego (dawne Piaski – obecnie dzielnica Ostrowa Wielkopolskiego). 

W przygotowaniu kolejny artykuł dotyczący całej Rodziny Danielaków oraz artykuł – biogram naukowy dot. Ludwika Danielaka. 

Analizowane sa obecnie dzieje rodziny Danielaków z Biskupic Ołobocznych, Bilczewa oraz okolic Ziemi Ostrowskiej.

 
 
 

 

Ustalono następujące i ważne dane genealogiczne:

 

  1. Maciej Danielak ur. 1772 w Biskupicach Ołobocznych & żona Marianna ; ziemianin
  2. Stanisław Danielak ur. 1797 w Bilczewie & żona Regina Nowak; ziemianin
  3. Antoni Danielak ur. 1818 w Bilczewie & żona Anna Wasilewska z Lewkowa – szlachcianka; 
  4. Jan Danielak ur. 1851 w Bilczewie & żona Katarzyna Szymczak c. Kmiecia/ slub w 1872 roku; ziemianin/ rolnik;
  5. Walenty Danielak ur. 1874 w Bilczewie, zam. w Piaskach, a potem w Zdunach, Radca Prawny w Karskach, Restaurator i prawnik, Radny Zdun, Powstaniec Wielkopolski, działacz społeczny na terenie Ziemi Krotoszyńskiej i Ostrowskiej – zm. 6 czerwca 1946 roku w Rogoźnie & żona Antonina Krysiak z Kołłątajewa; Walenty miał m.in. brata Józefa, pozostałe rodzeństwo zmarło…
  6. Ludwik Danielak ur. w 1909 roku w Piaskach k. Ostrowa Wlkp. pocztowiec, st. asysten dyr. PP w Krotoszynie, twórca systemu obronnego Poczty Polskiej i ewakuacji, kpr. WP, szachista i aktor, działacz społeczny oraz harcerz i skautmistrz RP, zamordowany w Modlnej przez Niemców & żona Anna Świtalska z Gniezna; 
  7. Krystyna Nawrocka z d. Danielak ur. 1936 w Zdunach, działaczka społeczna, członkini antykomunistycznego ruchu młodzieżowego ‘Słonecznik”, członkini chóru Harmonia/ członek Zarządu oraz chórów krotoszyńskich, pracownica Poczty Polskiej w Krotoszynie, wieloletni pracownik i członek Ligi Obrony Kraju & mąż Eugeniusz Nawrocki ur. 1940 w Krotoszynie, Kierownik USC Krotoszyn, członek i działacz Solidarności, dziennikarz Rzeczy Krotoszyńskiej, członek Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Krotoszynie, poeta oraz ławnik sądu powiatowego w Krotoszynie.